Trening przyzwyczajania psa do klatki kennelowej

Witamy na stronie naszego bloga, gdzie dziś omówimy temat treningu przyzwyczajania psa do klatki kennelowej. Trening ten jest niezwykle ważny dla właścicieli psów, którzy chcą zapewnić swojemu czworonogowi bezpieczne i komfortowe miejsce odpoczynku oraz podróży. Przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółowy poradnik, który pomoże Ci przeprowadzić trening klatkowy w skuteczny sposób.

dog kennel cage

Dlaczego warto przyzwyczaić psa do klatki kennelowej?

Przyzwyczajenie psa do klatki kennelowej ma wiele korzyści zarówno dla zwierzęcia, jak i dla właściciela. Oto kilka powodów, dlaczego warto podjąć trening w tym zakresie:

 1. Bezpieczeństwo: Klatka kennelowa stanowi bezpieczne miejsce dla psa podczas podróży samochodem, wizyt u weterynarza lub w przypadku, gdy potrzebujemy oddzielić go na chwilę od innych domowników. Chroni ona również nasze mienie przed ewentualnymi szkodami, jakie zwierzak mógłby wyrządzić w naszym nieobecności.
 2. Komfort: Właściwie przyzwyczajony pies odbiera klatkę jako swoje osobiste miejsce, w którym może odpocząć i czuć się bezpiecznie. Jest to szczególnie ważne w sytuacjach stresowych, takich jak burza czy głośne święta.
 3. Ułatwienia w szkoleniu: Jeśli chcesz nauczyć psa czystości, przyzwyczajenie go do klatki może być niezwykle pomocne. Pies instynktownie unika załatwiania się w miejscu, w którym śpi czy przebywa na dłuższy czas, więc wykorzystanie klatki jako narzędzia w procesie szkolenia jest bardzo skuteczne.
 4. Mobilność: Przyzwyczajenie psa do klatki ułatwia podróżowanie z nim. Klatka zapewnia bezpieczne i wygodne środowisko, w którym zwierzak może podróżować komfortowo. Jest to szczególnie ważne w przypadku dłuższych podróży samochodem czy lotów.
Adult Tricolor Beagle

Krok po kroku – jak przyzwyczaić psa do klatki kennelowej?

 1. Wybór odpowiedniej klatki: Warto zadbać o to, aby klatka była odpowiednio dostosowana do wielkości psa. Powinna być na tyle przestronna, aby zwierzę mogło swobodnie stać, obrócić się i położyć. Zbyt ciasna klatka może wywołać u psa uczucie dyskomfortu.
 2. Poznanie klatki: Przed rozpoczęciem treningu zalecamy, aby pies mógł zapoznać się z klatką. Umieść klatkę w miejscu, gdzie pies często przebywa, i pozwól mu wejść do środka samodzielnie. W ten sposób pies będzie miał okazję zapoznać się z nowym środowiskiem i zacząć kojarzyć klatkę z pozytywnymi doświadczeniami.
 3. Pozytywne skojarzenia: Aby pies polubił klatkę, zadbaj o stworzenie pozytywnych skojarzeń z jej obecnością. Umieść wewnątrz klatki jego ulubione zabawki, koce czy smakołyki. Możesz również nagradzać psa za dobrowolne wejście do klatki. Stopniowo zwiększaj czas, jaki pies spędza w klatce, aby przyzwyczaić go stopniowo do dłuższych okresów pobytu w niej.
 4. Trening stopniowy: Przejdź do treningu polegającego na zamykaniu drzwi klatki na krótki czas, gdy pies jest wewnątrz. Początkowo otwieraj drzwi od razu, a następnie stopniowo zwiększaj czas zamknięcia. Pamiętaj, aby zawsze nagradzać psa za spokojne zachowanie w klatce. Ćwicz tę procedurę regularnie, a pies powinien stopniowo przyzwyczaić się do bycia zamkniętym w klatce na dłuższy czas.
 5. Rutyna i konsekwencja: Wprowadź rutynę w korzystaniu z klatki. Naucz psa, że klatka to miejsce, gdzie może odpoczywać i czuć się bezpiecznie. Stosuj konsekwentne polecenia, na przykład „do klatki” lub „spoczywaj”, gdy chcesz, aby pies wszedł do klatki. Dodatkowo, unikaj otwierania drzwi klatki, jeśli pies wyraźnie przejawia niecierpliwość lub ekscytację, aby utrzymać klatkę jako spokojne miejsce.
 6. Wprowadzenie klatki do podróży: Jeśli chcesz przyzwyczaić psa do klatki w kontekście podróży, zacznij od krótkich, przyjemnych przejażdżek samochodem. Stopniowo zwiększaj czas podróży, nagradzając psa po każdej udanej podróży. Pamiętaj, aby zapewnić psu komfortowe środowisko w klatce podczas podróży, umieszczając w niej koce, zabawki czy ulubioną poduszkę.
 7. Cierpliwość i pozytywna motywacja: Trening przyzwyczajania psa do klatki kennelowej może wymagać czasu i wytrwałości. Ważne jest, aby być cierpliwym i nie forsować psa. Każdy pies jest inny i może potrzebować różnej ilości czasu na przyzwyczajenie się do klatki. Pamiętaj, że trening powinien być oparty na pozytywnej motywacji, nagradzaj psa za dobre zachowanie i unikaj karania go w kontekście klatki.
pies w klatce

Podsumowanie

Trening przyzwyczajania psa do klatki kennelowej to ważny proces, który zapewnia bezpieczeństwo, komfort i mobilność zarówno dla psa, jak i dla właściciela. Pamiętaj, że każdy pies jest inny, dlatego ważne jest dostosowanie treningu do indywidualnych potrzeb i charakteru zwierzęcia. Konsekwencja, cierpliwość i pozytywna motywacja są kluczowe podczas treningu klatkowego.

Dziękujemy za odwiedzenie naszego bloga i zapoznanie się z naszym szczegółowym poradnikiem dotyczącym treningu przyzwyczajania psa do klatki kennelowej. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki okażą się pomocne w procesie treningowym. Życzymy powodzenia i satysfakcji z korzystania z klatki jako bezpiecznego i przytulnego miejsca dla Twojego psa!

Dodaj komentarz