Skręt żołądka u psa: Rozpoznanie i leczenie

W dzisiejszym artykule poruszymy ważny temat skrętu żołądka u psa. Skręt żołądka jest poważnym schorzeniem, które może zagrażać życiu psa. Wpływa na układ pokarmowy i wymaga natychmiastowej interwencji weterynaryjnej. Dowiedzmy się więcej na temat rozpoznawania i leczenia skrętu żołądka u psa.

czarno-biały pies w trawie

Co to jest skręt żołądka?

Skręt żołądka, znany również jako torsja żołądka, to nagłe i niebezpieczne skręcenie żołądka wewnętrznie. To poważne schorzenie, które występuje najczęściej u dużych i głębokoklatkowych psów, takich jak Dogi, Doberman Pinschers, Owczarki Niemieckie i Bokserki. Skręt żołądka powoduje blokadę przepływu pokarmu i gazu w żołądku, co prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych.

Objawy skrętu żołądka u psa

Skręt żołądka u psa objawia się różnymi symptomami. Poniżej przedstawiamy niektóre z najczęstszych objawów skrętu żołądka u psa:

1. Nietypowe zachowanie

Pies może wykazywać nietypowe zachowanie, takie jak niepokój, chodzenie w kółko, niespokojne leżenie, obwodowe zimne uszy i białe dziąsła.

2. Nudności i wymioty

Wczesne objawy skrętu żołądka u psa obejmują wymioty, które mogą być początkowo bez produktu, a później zawierać pianę, ślinę lub żywność.

3. Obrzęk brzucha

Brzuch psa może się powiększać i stać twardy. Pies może odmawiać jedzenia i wykazywać oznaki bólu podczas dotykania brzucha.

4. Beznadziejne próby defekacji

Pies może próbować wypróżnić się bezskutecznie. Może mieć trudności z oddawaniem stolca lub niezdolność do tego.

5. Osłabienie i zmęczenie

Pies może wydawać się osłabiony, senny i zmęczony. Może mieć trudności z chodzeniem i wstaniem.

Jeśli zauważysz u swojego psa te objawy, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem, ponieważ skręt żołądka wymaga natychmiastowej opieki medycznej.

brązowy szczeniak leżący na tekstyliach

Rozpoznanie skrętu żołądka u psa

Rozpoznanie skrętu żołądka u psa jest oparte na badaniu fizycznym, historii medycznej i badaniach diagnostycznych. Weterynarz przeprowadzi dokładne badanie brzucha psa i oceni ogólny stan zdrowia. Niektóre z badań diagnostycznych, które mogą być zalecane, to:

1. Badanie rentgenowskie

Rentgen brzucha może pomóc w potwierdzeniu obecności skrętu żołądka i ocenie stopnia skrętu.

2. Badanie krwi

Badanie krwi może dostarczyć informacji na temat funkcji narządów wewnętrznych i potwierdzić obecność stanu zapalnego.

3. Badanie ultrasonograficzne

Ultrasonografia brzucha może pomóc w wizualizacji skrętu żołądka i ocenie innych uszkodzeń wewnętrznych.

Dokładne rozpoznanie skrętu żołądka jest niezwykle ważne, ponieważ wpływa na podejmowanie dalszych kroków leczenia.

Leczenie skrętu żołądka u psa

Leczenie skrętu żołądka u psa jest pilne i może obejmować zarówno interwencję medyczną, jak i chirurgiczną. Celem leczenia jest przywrócenie prawidłowego przepływu krwi i rozwiązanie skrętu żołądka.

1. Stabilizacja

Pierwszym krokiem jest stabilizacja psa. Weterynarz może podać płyny dożylnie w celu przeciwdziałania wstrząsowi i wyrównania poziomu elektrolitów.

2. Dekompresja żołądka

Weterynarz może próbować zdekompresować żołądek poprzez wprowadzenie rurki przez jamę ustną lub żołądek. To pomaga usunąć nagromadzone gazy i zmniejszyć obrzęk.

3. Chirurgiczne leczenie

W niektórych przypadkach konieczne jest chirurgiczne leczenie skrętu żołądka. Weterynarz wykonuje gastrotomię lub gastropexię, aby przywrócić żołądek do prawidłowego położenia i zapobiec ponownemu skręceniu.

pies leżący na trawie

Zapobieganie skrętowi żołądka u psa

Skręt żołądka u psa można częściowo zapobiec poprzez podjęcie pewnych środków ostrożności. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc zmniejszyć ryzyko skrętu żołądka:

  • Podziel posiłki psa na kilka mniejszych porcji dziennie.
  • Unikaj intensywnego wysiłku fizycznego tuż po jedzeniu.
  • Nie daj psu dużych ilości wody od razu, szczególnie po jedzeniu.
  • Unikaj karmienia psa z płytki ułożonej na podłodze.

Podsumowanie

Skręt żołądka u psa jest poważnym schorzeniem, które wymaga natychmiastowej interwencji weterynaryjnej. Rozpoznanie i leczenie skrętu żołądka są kluczowe dla zapewnienia psu jak najszybszej pomocy medycznej. Pamiętaj, że objawy skrętu żołądka mogą być podobne do innych problemów zdrowotnych, dlatego zawsze warto skonsultować się z weterynarzem w przypadku niepokojących objawów.

FAQ

1. Czy wszystkie rasy psów są podatne na skręt żołądka?

Nie, skręt żołądka występuje najczęściej u dużych i głębokoklatkowych ras psów.

2. Czy skręt żołądka można wyleczyć bez operacji?

W niektórych przypadkach zastosowanie dekompresji żołądka może pomóc, ale w większości przypadków konieczne jest chirurgiczne leczenie.

3. Czy mogę samodzielnie zdiagnozować skręt żołądka u mojego psa?

Nie, rozpoznanie skrętu żołądka wymaga badania przez weterynarza i badań diagnostycznych.

4. Czy dieta psa ma znaczenie w zapobieganiu skrętu żołądka?

Tak, podział posiłków na mniejsze porcje i unikanie intensywnego wysiłku fizycznego tuż po jedzeniu może pomóc zmniejszyć ryzyko skrętu żołądka.

5. Jakie są długoterminowe skutki skrętu żołądka u psa?

Jeśli skręt żołądka nie zostanie natychmiast leczony, może prowadzić do poważnych uszkodzeń narządów i w skrajnych przypadkach do śmierci.

Dodaj komentarz