Padaczka u psów i kotów: Przyczyny, objawy i leczenie

Padaczka to jedno z najczęstszych neurologicznych schorzeń występujących u psów i kotów. Jest to stan, który charakteryzuje się nawracającymi napadami drgawkowymi, które mogą mieć różne nasilenie i trwać od kilku sekund do kilku minut. Padaczka może być przyczyną dużego niepokoju u właścicieli zwierząt, dlatego warto zrozumieć jej przyczyny, objawy i możliwości leczenia.

kot leżący na kanapie z poduszką za nim

W tym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd informacji na temat padaczki u psów i kotów. Omówimy różne aspekty tego schorzenia, takie jak przyczyny, objawy i metody leczenia. Dzięki temu będziesz lepiej przygotowany na ewentualne sytuacje związane z padaczką u twojego pupila.

1. Przyczyny padaczki u psów i kotów

Padaczka u psów i kotów może mieć różne przyczyny. Nie zawsze udaje się dokładnie ustalić, dlaczego zwierzę doświadcza napadów padaczkowych, ale istnieje kilka czynników, które mogą przyczynić się do rozwoju tej choroby. Oto niektóre z najważniejszych przyczyn padaczki u psów i kotów:

 • Dziedziczność: Niektóre rasy psów i kotów mają większe predyspozycje do padaczki ze względu na genetyczne uwarunkowania. Przykłady to rasy jak owczarek niemiecki, labrador retriever, border collie, maine coon czy syjamski.
 • Uszkodzenie mózgu: W przypadku urazów głowy, zapaleń mózgu, guzów, krwotoków czy niedotlenienia, zwierzęta mogą rozwijać padaczkę. Uszkodzenia mózgu mogą wpływać na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, prowadząc do napadów drgawkowych.
 • Wrodzone wady mózgu: Czasami padaczka u psów i kotów jest związana z wrodzonymi wadami mózgu. Może to obejmować nieprawidłowości strukturalne lub nieprawidłowe połączenia nerwowe.

2. Objawy padaczki u psów i kotów

Padaczka może objawiać się różnymi symptomami u psów i kotów. Niektóre z najczęstszych objawów to:

 • Drgawki: To najbardziej charakterystyczny objaw padaczki. Drgawki mogą objawiać się w różny sposób, ale zazwyczaj są to gwałtowne skurcze mięśni, które powtarzają się przez kilka sekund lub minut. Zwierzę może tracić przytomność i wydawać dziwne dźwięki podczas napadu.
 • Zachowanie nieprawidłowe przed lub po napadzie: Niektóre psy i koty mogą wykazywać niezwykłe zachowanie przed wystąpieniem napadu lub bezpośrednio po nim. Mogą być to m.in. nadmierne lizanie się, chodzenie w kółko, dezorientacja czy nadmierne ślinienie.
 • Nietrzymanie moczu lub stolca: W niektórych przypadkach zwierzęta mogą stracić kontrolę nad pęcherzem lub jelitami podczas napadu padaczkowego.
biały chihuahua w pobliżu zielonej sosny

3. Diagnozowanie padaczki u psów i kotów

Diagnoza padaczki u psów i kotów może być wyzwaniem, ponieważ napady drgawkowe mogą mieć różne przyczyny. Jeśli podejrzewasz, że twój pupil może mieć padaczkę, konieczne jest skonsultowanie się z weterynarzem. Weterynarz przeprowadzi dokładne badanie fizyczne zwierzęcia, zbierze wywiad dotyczący objawów i zaleci odpowiednie badania, takie jak:

 • Badanie krwi: Pomaga wykluczyć inne przyczyny padaczki u psów i kotów, takie jak niedobory substancji odżywczych lub infekcje.
 • Obrazowanie mózgu: MRI lub tomografia komputerowa mogą pomóc w identyfikacji ewentualnych uszkodzeń mózgu lub innych nieprawidłowości strukturalnych.

4. Leczenie padaczki u psów i kotów

Leczenie padaczki u psów i kotów ma na celu kontrolowanie częstotliwości i nasilenia napadów oraz poprawę jakości życia zwierzęcia. Istnieje kilka metod leczenia, które mogą być stosowane:

 • Leki przeciwpadaczkowe: Weterynarz może zalecić podawanie leków przeciwpadaczkowych, takich jak fenytoina, fenobarbital czy benzodiazepiny. Ważne jest regularne podawanie tych leków zgodnie z zaleceniami weterynarza.
 • Dieta: Niektóre psy i koty z padaczką mogą korzystać z diety o zmniejszonej zawartości węglowodanów i wysokim poziomie białka. Dieta ta może pomóc w kontrolowaniu napadów u niektórych zwierząt.
 • Terapia wspomagająca: W niektórych przypadkach weterynarz może zalecić terapię wspomagającą, taką jak terapia behawioralna czy akupunktura. Te metody mogą pomóc w redukcji stresu i poprawie ogólnego samopoczucia zwierzęcia.

5. Jak pomóc pupilowi podczas napadu padaczki?

Napady padaczkowe u psów i kotów mogą być przerażające zarówno dla zwierzęcia, jak i dla właściciela. Istnieje kilka sposobów, jak można pomóc zwierzęciu podczas napadu:

 • Zachowaj spokój: Ważne jest, aby zachować spokój i unikać paniki podczas napadu. Zwierzę może odczuwać lęk i stres, dlatego istotne jest, abyś pozostał spokojny i zapewnił bezpieczne otoczenie.
 • Ogranicz zagrożenia: Upewnij się, że otoczenie zwierzęcia jest wolne od ostrej lub niebezpiecznej zawartości. Przesuń meble, aby zapobiec urazom podczas drgawek.
 • Nie wkładaj ręki w pysk zwierzęcia: Podczas napadu zwierzę może niekontrolowanie poruszać szczękami. Wkładanie ręki w pysk zwierzęcia może doprowadzić do przypadkowego pogryzienia.
pies i kot leżący na trawie

6. Zapobieganie padaczce u psów i kotów

Choć nie zawsze można zapobiec padaczce u psów i kotów, istnieją pewne środki ostrożności, które można podjąć, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia napadów. Oto kilka wskazówek:

 • Regularne wizyty u weterynarza: Regularne kontrole u weterynarza mogą pomóc w wykrywaniu wczesnych oznak padaczki i szybkim wdrożeniu leczenia.
 • Unikaj nadmiernej stymulacji: Uważaj na czynniki, które mogą prowokować napady, takie jak jasne światło, głośne dźwięki czy intensywny stres. Staraj się zapewnić zwierzęciu spokojne i stabilne otoczenie.
 • Stosowanie leków zgodnie z zaleceniami: Jeśli zwierzę przyjmuje leki przeciwpadaczkowe, ważne jest regularne podawanie ich zgodnie z zaleceniami weterynarza. Należy unikać pomijania dawek lub nagłego odstawiania leków.

Często zadawane pytania (FAQs)

1. Jak często występują napady padaczkowe u psów i kotów?

Częstotliwość napadów padaczkowych może się różnić w zależności od zwierzęcia. Niektóre psy i koty mogą mieć tylko kilka napadów w ciągu życia, podczas gdy u innych mogą występować napady częściej.

2. Czy padaczka u psów i kotów jest uleczalna?

Padaczka u psów i kotów nie jest uleczalna, ale można ją kontrolować za pomocą odpowiedniego leczenia. Wielu zwierzętom udaje się prowadzić normalne życie przy regularnym podawaniu leków przeciwpadaczkowych.

3. Czy padaczka u psów i kotów jest dziedziczna?

Tak, niektóre rasy psów i kotów mają większe predyspozycje do padaczki ze względu na genetyczne uwarunkowania. Jeśli twoje zwierzę jest podatne na padaczkę ze względu na rasę, warto być świadomym potencjalnego ryzyka.

4. Czy dieta może wpływać na padaczkę u psów i kotów?

Dieta może mieć pewien wpływ na padaczkę u psów i kotów. Niektóre zwierzęta mogą korzystać z diety o zmniejszonej zawartości węglowodanów i wysokim poziomie białka, co może pomóc w kontrolowaniu napadów.

5. Jak mogę pomóc swojemu pupilowi podczas napadu padaczki?

Podczas napadu padaczki ważne jest, aby zachować spokój i zapewnić bezpieczne otoczenie dla zwierzęcia. Unikaj wkładania ręki w pysk zwierzęcia i ogranicz zagrożenia wokół niego.

Dodaj komentarz