Kastracja chemiczna czy chirurgiczna- którą opcję wybrać ?

Kastracja to jedna z najczęściej wykonywanych procedur weterynaryjnych, która ma na celu kontrolowanie populacji zwierząt, a także poprawę ich zdrowia i zachowania. Istnieją dwie główne metody kastracji – chemiczna i chirurgiczna. Każda z tych metod ma swoje zalety i wady, a wybór odpowiedniej metody zależy od indywidualnych potrzeb i warunków zwierzęcia oraz preferencji właściciela.

W tym wpisie omówimy na czym polega zarówno kastracja chemiczna jak i chirurgiczna oraz jakie są wady i zalety każdej z tych metod.

mały czarny piesek z plastikowym stożkiem na głowie

Na czym polega kastracja chemiczna?

Kastracja chemiczna to metoda, która polega na podaniu zwierzęciu leku, który hamuje produkcję hormonów płciowych. W przypadku samców, lek ten powoduje zahamowanie produkcji testosteronu, co prowadzi do zmniejszenia libido oraz zmniejszenia objawów związanych z agresją i dominacją.

U samic, lek ten hamuje produkcję estrogenów, co prowadzi do zmniejszenia objawów cieczki, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób związanych z układem rozrodczym.

Lek stosowany w kastracji chemicznej może być podawany w formie tabletek, zastrzyków lub implantów podskórnych.

Efekty kastracji chemicznej zwykle są widoczne po kilku tygodniach od rozpoczęcia leczenia i utrzymują się tak długo, jak długo lek jest podawany. Po zaprzestaniu podawania leku, hormony płciowe wracają do normalnego poziomu, co oznacza, że efekty kastracji chemicznej nie są trwałe.

Zalety i wady kastracji chemicznej:

Zalety kastracji chemicznej u psów to przede wszystkim brak konieczności poddawania zwierzęcia ryzykownemu zabiegowi chirurgicznemu, co oznacza, że nie ma potrzeby narażania psa na niepotrzebny stres i ból. Kastracja chemiczna jest również odwracalna, co oznacza, że w razie potrzeby można przerwać podawanie leku, a hormony płciowe wrócą do normalnego poziomu

Wady kastracji chemicznej u psów to przede wszystkim skutki uboczne, takie jak zmniejszenie masy mięśniowej, zwiększenie masy ciała, a także problemy związane z układem sercowo-naczyniowym i metabolicznym. Ponadto, leki stosowane w kastracji chemicznej są stosunkowo drogie i wymagają regularnego podawania, co może być uciążliwe dla właścicieli.

brązowy i czarny szczeniak yorkshire terrier leżący na białej tkaninie

Na czym polega kastracja chirurgiczna?

Kastracja chirurgiczna to zabieg polegający na usunięciu jąder u samców lub jajników u samic.

Podczas zabiegu, zwierzę jest poddawane ogólnemu znieczuleniu, a chirurg wykonuje nacięcie w okolicy jąder lub jajników. Następnie usuwa się jądra lub jajniki i szwy się zamyka. Po zabiegu zwierzę musi pozostać pod opieką weterynarza i poddać się regularnym kontrolom, aby upewnić się, że nie występują żadne powikłania.

Po kastracji chirurgicznej pies wymaga szczególnej opieki, a jednym z elementów tej opieki jest zapewnienie mu odpowiedniej ochrony. W tym celu, weterynarze zalecają stosowanie kołnierza lub ubranka ochronnego.

Kołnierze zapobiegają drapaniu się i lizaniu rany pooperacyjnej, co może prowadzić do powstania infekcji oraz opóźnić proces gojenia. Kołnierze są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach, aby zapewnić psu maksymalną wygodę i swobodę ruchów.

Ubranka ochronne z kolei chronią ranę przed zanieczyszczeniem, a także zapewniają psu dodatkową ochronę przed zimnem lub deszczem. Mogą być one wykonane z różnych materiałów, w zależności od potrzeb i preferencji.

Po określonym przez lekarza weterynarii czasie, trzeba stawić się na wizytę kontrolną rany pooperacyjnej i na ewentualne zdjęcie szwów jeśli nie zostały założone szwy śródskórne, których nie trzeba zdejmować.

Zalety i wady kastracji chirurgicznej:

Jedną z głównych zalet kastracji chirurgicznej jest to, że jest to trwałe rozwiązanie. Po zabiegu, zwierzę nie będzie już w stanie się rozmnażać, co jest ważne dla właścicieli, którzy nie chcą, aby ich zwierzęta miały niechciane potomstwo. Ponadto, kastracja chirurgiczna zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób związanych z układem rozrodczym, takich jak nowotwory jąder lub jajników.

Jednakże, kastracja chirurgiczna ma również swoje wady. Jest to inwazyjny zabieg, który wymaga poddania zwierzęcia ryzykownej procedurze chirurgicznej pod ogólnym znieczuleniem, co zawsze niesie ze sobą pewne ryzyko powikłań. Ponadto, po kastracji chirurgicznej, zwierzę może doświadczać bólu i dyskomfortu, co wymaga odpowiedniej opieki i leczenia.

Kastracja chirurgiczna również wpływa na zachowanie zwierzęcia. U psów, zmniejsza się poziom testosteronu, co może wpłynąć na ich temperament i zachowanie. Mogą stać się mniej agresywne i bardziej spokojne, ale mogą również stać się mniej aktywne i przez to może wystąpić problem z nadwagą.

czarno-biały pies o krótkiej sierści skierowany bokiem na zewnątrz

Podsumowanie

Kastracja chemiczna i chirurgiczna to dwie różne metody zapobiegania rozmnażaniu zwierząt. Kastracja chemiczna polega na podaniu leku, który zmniejsza produkcję hormonów płciowych i popęd seksualny, a kastracja chirurgiczna polega na trwałym usunięciu narządów płciowych. Kastracja chemiczna jest odwracalna, a jej skutki zanikają po zakończeniu leczenia, natomiast kastracja chirurgiczna jest trwałym rozwiązaniem. Obie metody mają swoje wady i zalety, i powinny być stosowane zgodnie z etycznymi standardami opieki nad zwierzętami oraz medycznymi uzasadnieniami.

Dodaj komentarz