Jak wybrać odpowiednią obrożę/szelki/smycz dla psa?

Dla każdego właściciela psa ważne jest zadbanie o jego bezpieczeństwo i komfort podczas spacerów. Odpowiednio dobrana obroża, szelki i smycz są kluczowe, aby zapewnić psu wygodę oraz kontrolę podczas spacerów. W tym artykule omówimy różne rodzaje obroży, szelek i smyczy, a także podpowiemy, jak dokonać najlepszego wyboru.

Dlaczego ważne jest odpowiednie wybranie obroży/szelki/smyczy dla psa?

Odpowiednie dobranie obroży, szelek i smyczy ma wiele korzyści zarówno dla psa, jak i dla właściciela. Pierwszym i najważniejszym czynnikiem jest bezpieczeństwo. Wybór odpowiednich akcesoriów zapewnia kontrolę nad psem, minimalizując ryzyko jego ucieczki lub niespodziewanych sytuacji. Dodatkowo, dobrze dobrana obroża lub szelki minimalizują ryzyko obrażeń dla psa, szczególnie w przypadku silnych szarpnięć.

dalmatyńczyk w obroży

Rodzaje obroży

 1. Obroże z klamrą: To popularne i proste w użyciu obroże. Posiadają regulację, która umożliwia dopasowanie do rozmiaru psa. Są dostępne w różnych materiałach, takich jak nylon czy skóra.
 2. Obroże martingale: Te obroże mają dodatkowy mechanizm, który pozwala na kontrolowane zaciskanie się obroży wokół szyi psa w przypadku szarpnięcia. Są szczególnie przydatne dla psów o tendencji do wyciągania się.
 3. Obroże treningowe: Obroże treningowe, takie jak obroże szkoleniowe elektroniczne lub wibracyjne, są przeznaczone do specjalnych celów szkoleniowych. Ich używanie wymaga jednak odpowiedniego przeszkolenia i stosowania zgodnie z instrukcjami producenta.
 4. Obroża typu kolczatka: składa się z łańcuszka lub paska z metalowymi ogniwami, które mają wygląd podobny do kolców. Ten rodzaj obroży ma na celu zapewnienie delikatnego, lecz skutecznego oddziaływania podczas szkolenia psa. Ważne jest, aby podkreślić, że obroża typu kolczatka powinna być używana tylko w celach szkoleniowych i pod nadzorem.

Rodzaje szelek

 1. Szelki Y lub H: Szelki tego typu mają formę litery Y lub H na plecach psa. Dzięki temu mają większą stabilność i równomierne rozłożenie nacisku na ciało psa. Są polecane dla psów o skłonności do szarpania się na smyczy.
 2. Szelki przeciwwyciągowe: Szelki przeciwwyciągowe posiadają specjalne paski lub linki, które minimalizują szarpanie się psa na smyczy. Działają poprzez wykorzystanie mechanicznego efektu przeciwwagi, który pomaga kontrolować ruchy psa.
 3. Szelki treningowe: Szelki treningowe, podobnie jak obroże treningowe, są przeznaczone do celów szkoleniowych. Mogą mieć dodatkowe uchwyty lub paski, które ułatwiają kontrolę psa podczas treningu.

Rodzaje smyczy

 1. Smycze z nylonu: Smycze wykonane z nylonu są popularne ze względu na swoją trwałość i łatwość czyszczenia. Są dostępne w różnych kolorach i wzorach, a także z różnymi rodzajami zapięć.
 2. Smycze z taśmy: Smycze z taśmy są wytrzymałe i łatwe w manipulacji. Często posiadają rękojeść z wyściółką, co zapewnia większy komfort podczas trzymania smyczy.
 3. Smycze elastyczne: Smycze elastyczne, zwane również smyczami do biegania, posiadają sprężynowy mechanizm, który pozwala na rozciąganie się smyczy. Są idealne dla psów, które lubią biegać z właścicielem.
 4. Smycze o regulowanej długości: Smycze o regulowanej długości umożliwiają dostosowanie długości smyczy w zależności od potrzeb. Mogą być skrócone lub wydłużone w zależności od sytuacji.
yorkie, doberman, psy w szelkach

Jak wybrać odpowiednią obrożę/szelki/smycz dla psa?

Wybór odpowiedniego akcesorium dla psa powinien uwzględniać kilka czynników:

Wybór odpowiedniego akcesorium dla psa może być nieco trudny ze względu na szeroki wybór dostępnych opcji. Oto kilka szczegółowych wskazówek, które pomogą Ci dokonać właściwego wyboru:

1. Znajomość charakterystyki psa: Przed podjęciem decyzji o wyborze obroży, szelek lub smyczy, warto dokładnie poznać charakterystykę swojego psa. Zastanów się, czy ma on tendencję do ciągnięcia na smyczy, czy może ma delikatną szyję, która może być podatna na urazy. Jeśli Twój pies ciągnie na smyczy, obroża martingale lub szelki przeciwwyciągowe mogą być odpowiednie. Jeśli pies jest bardzo aktywny i potrzebuje większej swobody ruchu, smycz elastyczna może być dobrym wyborem.

2. Rozmiar i regulacja: Wybierz akcesoria, które można łatwo dostosować do rozmiaru psa. Sprawdź tabelę rozmiarów danego producenta i zmierz obwód szyi lub klatki piersiowej swojego psa, aby dokładnie dobrać rozmiar. Pamiętaj, że za ciasna obroża może powodować dyskomfort, a za luźna może spowodować, że pies wypadnie z niej. Szelki powinny być dobrze dopasowane do kształtu ciała psa, bez ucisku na klatkę piersiową czy inne ważne obszary.

3. Materiał i wytrzymałość: Wybierz akcesoria wykonane z trwałych materiałów, które wytrzymają codzienne użytkowanie i różne warunki atmosferyczne. W przypadku obroży, skóra naturalna może być wygodna, ale wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Obroże i szelki wykonane z nylonu lub poliestru są trwałe i łatwe do czyszczenia. Upewnij się, że akcesoria posiadają solidne szwy i mocne zapięcia, które nie ulegną łatwo uszkodzeniu.

4. Komfort i bezpieczeństwo: Zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa psu jest niezwykle ważne. Wybierz akcesoria, które są wykonane z miękkiego, niepodrażniającego materiału, takiego jak neopren lub miękki nylon. Sprawdź, czy obroża lub szeleczki posiadają regulację, aby można było je dostosować do indywidualnych potrzeb psa. W przypadku smyczy, warto wybrać taką o odpowiedniej grubości, która zapewni pewny chwyt i nie będzie powodować otarć w dłoni.

5. Preferencje właściciela: Pamiętaj, że jako właściciel masz również pewne preferencje, które możesz uwzględnić podczas wyboru akcesoriów dla psa. Możesz wybierać spośród różnych wzorów, kolorów i stylów, aby dopasować akcesoria do swojego gustu. Możesz także zdecydować się na akcesoria z dodatkowymi funkcjami, takimi jak kieszonki na smyczy, elastyczne odblaski lub uchwyt na torby na smyczy. Pamiętaj jednak, że mimo preferencji właściciela, zawsze powinieneś kierować się dobrem i wygodą swojego psa.

Warto także skonsultować się z doświadczonym behawiorystą lub trenerem psów, którzy mogą doradzić Ci w wyborze odpowiednich akcesoriów dla Twojego psa. Mając na uwadze specyficzne potrzeby i zachowanie Twojego psa, mogą zasugerować konkretny rodzaj obroży, szelek lub smyczy, które mogą pomóc w kontroli i szkoleniu psa.

cztery psy w parku na smyczy

Podsumowanie i zalecenia

Wybór odpowiednich obroży, szelek i smyczy dla psa jest kluczowy dla jego bezpieczeństwa i komfortu podczas spacerów. Przed zakupem zwróć uwagę na rodzaje obroży, szelek i smyczy dostępnych na rynku oraz uwzględnij potrzeby i charakterystykę swojego psa. Pamiętaj o dopasowaniu rozmiaru, wytrzymałości, komforcie i bezpieczeństwie. Wybierz akcesoria, które spełniają Twoje oczekiwania jako właściciela i ciesz się przyjemnymi spacerami z psem.

Dodatkowe wskazówki dotyczące szkolenia psa przy użyciu obroży/szelki/smyczy

 1. Zanim rozpoczniesz trening psa z użyciem obroży, szelki lub smyczy, skonsultuj się z doświadczonym trenerem psów, który pomoże Ci w doborze odpowiednich technik i akcesoriów.
 2. Pamiętaj, że akcesoria takie jak obroże, szelki i smycze są jedynie narzędziami, a kluczową rolę odgrywa właściwe szkolenie i konsekwencja w jego stosowaniu.
 3. Nigdy nie ciągnij psa za obrożę lub smycz. Stosuj delikatne pociągnięcia, aby dać psu sygnał i wskazówkę.

Często zadawane pytania (FAQ)

 1. Jaka jest różnica między obrożą a szelkami?

Obroża zakładana jest na szyję psa i służy głównie do przypięcia smyczy. Szelki natomiast zakładane są na klatkę piersiową lub plecy psa i rozkładają nacisk równomiernie na ciało, co zapewnia większy komfort i minimalizuje ryzyko odurzenia szyi.

 1. Czy obroża kolczatka jest szkodliwa dla psa?

Obroże kolczatki mogą być skuteczne w kontrolowaniu psa, ale należy ich używać ostrożnie i z umiarem. Niewłaściwe stosowanie obroży może powodować ból lub stres u psa. Warto skonsultować się z trenerem psów, aby nauczyć się prawidłowego korzystania z tego typu obroży.

 1. Czy smycze elastyczne są bezpieczne?

Smycze elastyczne mogą być wygodne dla psa, ale należy zachować ostrożność. Elastyczna taśma może sprężynować, co może prowadzić do niespodziewanych szarpnięć. Warto używać ich w miejscach, gdzie nie ma zagrożeń dla psa i innych osób.

Ten post ma 6 komentarzy

Dodaj komentarz