Lęk separacyjny u psa – skąd się bierze i jak sobie z nim radzić?

Psy to zwierzęta stadne, które często łączą się silnymi więzami z swoimi właścicielami. Kiedy zostawiamy psa sam na dłuższy czas, może on odczuwać stres i lęk z powodu separacji. Objawy separacji u psów mogą być różne, ale zwykle obejmują niepokój, niszczenie mienia, nadmierne szczekanie, płacz, problemy z jedzeniem czy ucieczki.

bokser, pies, leniwy

Objawy lęku separacyjnego u psa

Lęk separacyjny u psa objawia się poprzez szereg zachowań, które występują w momencie, gdy zwierzę zostaje samo w domu lub oddalone od właściciela. Poniżej przedstawiamy najczęstsze objawy lęku separacyjnego:

 1. Nadmierne wycie i szczekanie – pies może szczekać przez dłuższy czas po opuszczeniu przez właściciela, co jest oznaką lęku i stresu.
 2. Zniszczenie mienia – w przypadku lęku separacyjnego pies może niszczyć różne przedmioty w domu, takie jak meble, buty czy zabawki.
 3. Nieczystość w domu – niektóre psy, które doświadczają lęku separacyjnego, mogą oddawać mocz lub wypróżniać się w domu, nawet jeśli są wytresowane.
 4. Nadmierna pobudliwość – pies może wykazywać nadmierną pobudliwość w momencie powrotu właściciela, skakanie, lizanie czy skubaniec są powszechnymi zachowaniami.

Przyczyny lęku separacyjnego u psa

Istnieje wiele czynników, które mogą przyczyniać się do rozwoju lęku separacyjnego u psów. Poniżej wymieniamy najważniejsze z nich:

 1. Brak odpowiedniego socjalizowania – pies, który nie został odpowiednio socjalizowany jako szczeniak, może łatwiej doświadczać lęku separacyjnego.
 2. Zmiana środowiska – zmiana miejsca zamieszkania, przeprowadzka lub inne duże zmiany w środowisku psa mogą wywołać lęk separacyjny.
 3. Utrata towarzystwa – psy, które były silnie przywiązane do swojego właściciela lub innego zwierzęcia domowego, mogą odczuwać lęk separacyjny po utracie tej bliskiej więzi.
 4. Poprzednie traumatyczne doświadczenia – jeśli pies doświadczył wcześniej traumatycznych sytuacji, może to wpływać na rozwój lęku separacyjnego.
smutny pies, zwierzę

Sposoby leczenia lęku separacyjnego u psa

Leczenie lęku separacyjnego u psa wymaga czasu, cierpliwości i konsekwencji. Oto kilka skutecznych sposobów leczenia lęku separacyjnego u psa:

 1. Trening relaksacyjny: Wprowadzenie treningu relaksacyjnego może pomóc psu w radzeniu sobie z lękiem separacyjnym. Polega on na stopniowym przyzwyczajaniu psa do bycia samemu poprzez krótkie okresy oddzielania się od właściciela. Początkowo oddzielanie powinno być krótkie, a następnie stopniowo wydłużane. Ważne jest nagradzanie psa za spokojne zachowanie podczas oddzielania się.
 2. Tworzenie bezpiecznego miejsca: Zapewnienie psu odpowiedniego miejsca, w którym będzie czuł się bezpiecznie podczas oddzielania, może pomóc w zmniejszeniu lęku separacyjnego. Możesz stworzyć dla niego specjalny kącik z wygodnym legowiskiem, zabawkami i ulubionymi przedmiotami, które będą mu towarzyszyć podczas twojej nieobecności.
 3. Stopniowe przyzwyczajanie do rozłąki: Stopniowe przyzwyczajanie psa do rozłąki może być pomocne w redukcji lęku separacyjnego. Możesz to osiągnąć poprzez krótkie oddzielanie się od psa w różnych częściach domu. Stopniowo zwiększaj czas oddzielania się, ale pamiętaj, aby nagradzać psa za spokojne zachowanie.
 4. Zastosowanie lęków: W niektórych przypadkach, gdy lęk separacyjny jest szczególnie silny, weterynarz może zalecić zastosowanie lęków przeciwlękowych. Lęki takie mogą pomóc w łagodzeniu objawów lęku separacyjnego, jednak zawsze powinny być stosowane pod kontrolą i zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii.
 5. Konsultacja z behawiorystą: Jeśli lęk separacyjny psa jest poważny i trudny do kontrolowania, warto skonsultować się z doświadczonym behawiorystą. Behawiorysta będzie w stanie dokładnie ocenić sytuację i zaproponować spersonalizowane metody leczenia, które będą odpowiednie dla twojego psa.
pies, golden retriever, zwierzak

Podsumowanie:

Lęk separacyjny u psa może być trudnym problemem, ale istnieją skuteczne sposoby radzenia sobie z tą sytuacją. Trening relaksacyjny, tworzenie bezpiecznego miejsca, stopniowe przyzwyczajanie do rozłąki, zastosowanie leków przeciwlękowych oraz konsultacja z behawiorystą to kluczowe kroki, które pomogą psu pokonać lęk separacyjny. Pamiętaj, że każdy pies jest inny, dlatego istotne jest dostosowanie metod leczenia do indywidualnych potrzeb i charakteru twojego czworonoga.

Dodaj komentarz