Choroby odkleszczowe u psów: objawy, leczenie i zapobieganie chorobom odkleszczowym u psów

Czy wiesz, że kleszcze mogą być nie tylko uciążliwe dla twojego psa, ale także stanowić poważne zagrożenie dla jego zdrowia? Choroby odkleszczowe są coraz powszechniejsze, dlatego ważne jest, abyś znał objawy, metody leczenia i sposoby zapobiegania tym schorzeniom. W tym artykule przyjrzymy się bliżej chorobom odkleszczowym u psów i dostarczymy cennych informacji na ten temat.

Kleszcze są pasożytami, które często atakują psy i mogą przenosić różne groźne choroby. W Polsce, ze względu na specyficzne warunki klimatyczne, ryzyko zakażenia chorobami odkleszczowymi jest szczególnie wysokie. Dlatego istotne jest, aby właściciele psów byli świadomi tych zagrożeń i podejmowali odpowiednie środki ostrożności.

krótkowłosy brązowy pies leżący na narzucie w niebiesko-białe paski

Choroby odkleszczowe u psów: Objawy

Kleszcze mogą przenosić różne choroby na psy. Wśród najczęstszych chorób odkleszczowych u psów należą:

Babeszjoza

Babeszjoza jest poważną chorobą odkleszczową, którą wywołuje pasożyt Babesia canis. Objawy babeszjozy mogą obejmować:

 • Gorączkę
 • Osłabienie
 • Anemię
 • Zmiany w układzie moczowym
 • Problemy z krzepliwością krwi

Borelioza

Borelioza, zwana również chorobą Lyme, jest wywoływana przez bakterię Borrelia burgdorferi. Objawy boreliozy u psów mogą być różnorodne i obejmować:

 • Zapalenie stawów
 • Chwiejny chód
 • Problemy z nerkami
 • Gorączkę
 • Zmiany skórne

Anaplazmoza

Anaplazmoza jest kolejną chorobą przenoszoną przez kleszcze. Objawy anaplazmozy u psów mogą obejmować:

 • Gorączkę
 • Brak apetytu
 • Zmiany w układzie krwiotwórczym
 • Zapalenie stawów
 • Problemy z oddychaniem
krótkowłosy brązowy pies

Diagnoza i leczenie chorób odkleszczowych u psów

W przypadku podejrzenia choroby odkleszczowej u psa, ważne jest jak najszybsze skonsultowanie się z weterynarzem. Diagnoza chorób odkleszczowych opiera się na badaniu klinicznym, analizie krwi i testach serologicznych. Leczenie zależy od konkretnej choroby i może obejmować antybiotyki, leki przeciwpasożytnicze lub inne specyficzne terapie.

Zapobieganie chorobom odkleszczowym u psów

Najlepszą metodą leczenia jest zapobieganie chorobom odkleszczowym. Oto kilka skutecznych sposobów, aby chronić swojego psa przed kleszczami:

Preparaty przeciwpchelne

Regularne stosowanie preparatów przeciwpchelnych, takich jak spot-on lub obroże przeciwpchelne, może znacznie zmniejszyć ryzyko zakażenia przez kleszcze. Warto skonsultować się z weterynarzem, aby dobrać odpowiedni produkt do swojego psa.

Sprawdzanie psa po spacerze

Po każdym spacerze dokładnie sprawdź swojego psa pod kątem kleszczy. Szczególną uwagę zwróć na obszary, gdzie kleszcze najczęściej się ukrywają, takie jak okolice uszu, szyi, pachwin i podbrzusza. Jeśli zauważysz kleszcza, usuń go jak najszybciej, najlepiej za pomocą specjalistycznych narzędzi.

Ograniczanie kontaktu z kleszczami

Stosuj środki ochrony przeciwko kleszczom na swoim podwórku, takie jak preparaty odstraszające lub regularne koszenie trawy. Unikaj też spacerowania swojego psa po wysokich trawach i lasach, szczególnie w okresach, gdy aktywność kleszczy jest największa.

Badania profilaktyczne psów

Regularne badania profilaktyczne, takie jak testy na obecność patogenów przenoszonych przez kleszcze, mogą pomóc w wykryciu chorób odkleszczowych we wczesnym stadium. Im wcześniej choroba zostanie zdiagnozowana, tym skuteczniejsze będzie leczenie.

Podsumowanie

Choroby odkleszczowe stanowią poważne zagrożenie dla psów. Znając objawy, metody leczenia i sposoby zapobiegania, możesz zadbać o zdrowie swojego pupila. Pamiętaj, że regularne stosowanie preparatów przeciwpchelnych, dokładne sprawdzanie psa po spacerze i ograniczanie kontaktu z kleszczami są kluczowe dla ochrony twojego psa przed tymi chorobami.

mops pokryty kocem na narzucie

FAQ

1. Jakie są najczęstsze choroby odkleszczowe u psów?

Najczęstsze choroby odkleszczowe u psów to babeszjoza, borelioza i anaplazmoza.

2. Jakie są objawy boreliozy u psa?

Objawy boreliozy u psów mogą obejmować zapalenie stawów, chwiejny chód, problemy z nerkami, gorączkę i zmiany skórne.

3. Jak można zdiagnozować choroby odkleszczowe u psa?

Diagnoza chorób odkleszczowych u psa opiera się na badaniu klinicznym, analizie krwi i testach serologicznych.

4. Jak można zapobiegać chorobom odkleszczowym u psa?

Aby zapobiegać chorobom odkleszczowym u psa, należy regularnie stosować preparaty przeciwpchelne, dokładnie sprawdzać psa po spacerze, ograniczać kontakt z kleszczami i poddawać psa badaniom profilaktycznym.

5. Czy choroby odkleszczowe są groźne dla psów?

Tak, choroby odkleszczowe mogą być groźne dla psów, dlatego ważne jest skonsultowanie się z weterynarzem w przypadku podejrzenia zakażenia i podjęcie odpowiednich działań profilaktycznych.

Dodaj komentarz