Choroba lokomocyjna u psów: jak pomóc pupilowi przeżyć podróż

Czy Twój pies cierpi na chorobę lokomocyjną? Podróże samochodem mogą być stresujące zarówno dla zwierzęcia, jak i dla właściciela. Choroba lokomocyjna, znana również jako kinetoza, to dolegliwość, która dotyka niektóre psy podczas podróży. W tym artykule omówimy przyczyny choroby lokomocyjnej u psów, jej objawy oraz jak możemy pomóc naszemu pupilowi przetrwać podróż samochodem.

pies wyglądający przez okno

Rozpoznanie choroby lokomocyjnej u psów

Objawy choroby lokomocyjnej u psów

Choroba lokomocyjna może objawiać się różnymi objawami u psów. Oto niektóre z najczęstszych:

 1. Nadmierne ślinienie się
 2. Wymioty
 3. Nudności
 4. Osłabienie
 5. Niepokój
 6. Potliwość

Przyczyny choroby lokomocyjnej u psów

Choroba lokomocyjna u psów wynika z nieprawidłowości w układzie równowagi. Główne przyczyny tej dolegliwości to:

 1. Niedojrzałość układu równowagi u szczeniąt
 2. Niewłaściwe przyzwyczajenie się do podróży samochodem
 3. Stres i lęk związane z podróżą
 4. Ruchy i wibracje samochodu
czarny mops szczeniak na foteliku samochodowym

Jak pomóc psu przetrwać podróż?

Przygotowanie psa do podróży

 1. Trening psa do jazdy samochodem

Ważne jest odpowiednie przygotowanie psa do podróży samochodem. Możemy to osiągnąć poprzez stopniowe przyzwyczajanie go do samochodu. Początkowo zaleca się krótkie przejażdżki, a następnie stopniowo zwiększać czas spędzony w samochodzie. Dodatkowo, możemy zastosować pozytywne wzmocnienie, nagradzając psa za spokojne zachowanie podczas podróży.

 1. Zabawki i posłanie dla psa w samochodzie

Zapewnienie psu odpowiednich zabawek oraz wygodnego posłania w samochodzie może pomóc mu zrelaksować się podczas podróży. Zabawki mogą odwrócić uwagę psa od stresujących bodźców, a wygodne posłanie zapewni mu komfort.

Strategie podczas podróży psa

 1. Unikanie pełnego żołądka

Przed podróżą zaleca się nie karmić psa dużą ilością jedzenia. Pełny żołądek może zwiększyć ryzyko wystąpienia nudności i wymiotów. Zamiast tego, podajemy mu lekkie przekąski przed podróżą.

 1. Wentylacja i świeże powietrze

Zapewnienie odpowiedniej wentylacji w samochodzie jest kluczowe dla zapewnienia psu komfortu. Otwórz nieco okno lub skorzystaj z systemu wentylacji samochodu, aby dostarczyć świeżego powietrza.

 1. Regularne przerwy

Długie podróże samochodem mogą być męczące dla psa. Dlatego ważne jest, aby robić regularne przerwy, podczas których pies będzie mógł się rozprostować, załatwić swoje potrzeby fizjologiczne i napić się wody.

 1. Unikanie stresujących bodźców

Podczas podróży staraj się unikać stresujących bodźców dla psa, takich jak gwałtowne hamowanie, nagłe przyspieszanie czy nagłe zmiany kierunku. Stabilna i spokojna jazda pozwoli pupilowi poczuć się bardziej komfortowo.

dorosły czarno-biały collie siedzi z tyłu samochodu

Podsumowanie

Choroba lokomocyjna u psów może sprawić, że podróż samochodem staje się stresująca zarówno dla zwierzęcia, jak i dla właściciela. Jednak odpowiednie przygotowanie psa, zastosowanie odpowiednich strategii podczas podróży oraz unikanie stresujących bodźców może pomóc psu przetrwać podróż. Pamiętajmy o cierpliwości i trosce o naszego pupila, aby podróż samochodem była dla niego jak najmniej traumatyczna.

Często Zadawane Pytania (FAQ)

 1. Jak często należy robić przerwy podczas podróży samochodem z psem?
  • Zaleca się robić przerwy co około 2-3 godziny, aby pies mógł się rozprostować, załatwić swoje potrzeby fizjologiczne i napić się wody.
 2. Czy istnieją leki, które mogą pomóc psu w chorobie lokomocyjnej?
  • Tak, istnieją leki dostępne na receptę weterynaryjną, które mogą pomóc psu w chorobie lokomocyjnej. Warto skonsultować się z weterynarzem w tej sprawie.
 3. Czy wszystkie psy są podatne na chorobę lokomocyjną?
  • Nie, nie wszystkie psy cierpią na chorobę lokomocyjną. Niektóre psy są bardziej podatne na tę dolegliwość niż inne.
 4. Czy istnieją specjalne transportery dla psów cierpiących na chorobę lokomocyjną?
  • Tak, istnieją specjalne transportery dla psów, które mają problemy z chorobą lokomocyjną. Takie transportery mogą zapewnić większą stabilność i komfort podczas podróży.
 5. Czy choroba lokomocyjna może zniknąć samoistnie u psa?
  • W niektórych przypadkach, szczególnie u szczeniąt, choroba lokomocyjna może zniknąć samoistnie wraz z dojrzewaniem układu równowagi. Jednak nie zawsze jest to regułą, dlatego warto skonsultować się z weterynarzem w przypadku problemów z chorobą lokomocyjną u psa.

Dodaj komentarz